Ultrazvuk metoda je snimanja koja koristi zvučne valove za stvaranje slika struktura unutar vašeg tijela. Slike mogu pružiti vrijedne informacije za dijagnosticiranje i usmjeravanje liječenja raznih bolesti i stanja.

Za razliku od rendgenskih zraka, ultrazvuk ne koristi nikakvo zračenje. Ultrazvuk također može prikazati dijelove tijela u pokretu, poput otkucaja srca ili krvi koja teče kroz krvne žile.

Za razliku od rendgenskih zraka, ultrazvuk ne koristi nikakvo zračenje. Ultrazvuk također može prikazati dijelove tijela u pokretu, poput otkucaja srca ili krvi koja teče kroz krvne žile.

Ultrazvuk u trudnoći koristi se za pregled nerođene bebe. Pregled može pružiti informacije o bebinom rastu, razvoju i cjelokupnom zdravlju.

Dijagnostički ultrazvuk koristi se za pregled i pružanje informacija o drugim unutarnjim dijelovima tijela. To uključuje srce, krvne žile, jetru, mjehur, bubrege i ženske reproduktivne organe. Dijagnostički ultrazvuk siguran je postupak koji koristi zvučne valove male snage. Nema poznatih rizika.

Ultrazvuk je vrijedan alat, ali ima ograničenja. Zvučni valovi ne putuju dobro kroz zrak ili kosti, pa ultrazvuk nije učinkovit u prikazivanju dijelova tijela koji imaju plin u sebi ili su skriveni kostima, poput pluća ili glave.

Ultrazvuk također možda neće moći vidjeti objekte koji se nalaze vrlo duboko u ljudskom tijelu. Za pregled ovih područja, vaš liječnik može naručiti druge slikovne pretrage, kao što su CT ili MRI skeniranje ili X-zrake.

Većina ultrazvučnih pregleda ne zahtijeva nikakvu pripremu. Međutim, postoji nekoliko iznimaka:

  • Za neke pretrage, kao što je ultrazvuk žučnog mjehura, vaš liječnik može tražiti da ne jedete i ne pijete određeno vrijeme prije pregleda.

  • Ultrazvuk abdomena zahtijeva pun mjehur. Vaš liječnik će vas obavijestiti koliko vode trebate popiti prije pregleda. Nemojte mokriti dok se pregled ne završi.

  • Ginekološki ultrazvuk zahtijeva prazan mjehur.

Ultrazvučna dijagnostika

Dr. med specijalist radiologije

Igor Puljić